Maduravoyal, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 34BVOPD8157R1ZQ
Approx. Rs 2,70,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Filling Material | Granules |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Green World Automations |
| HMI Touch Screen | 7 Inch |
| Filling Range | 100Gram to 1000Gram |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 3,80,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 1500 Pouch/Hour |
| Driven Type | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | green world automations |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 3,20,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Capacity | 100 BPH |
| Automation Grade | Automatic |
| Pouch Capacity | 500 g |
| Brand | GREEN WORLD AUTOMATION |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Speed | 90-100 |
| Country of Origin | Made in India |
We “Green world Automations” Leading Manufacturer and Suppliers for Automatic pouch packing machines , Grocery pouch packing machines, VFFS pouch packing machine , FFS pouch packing machine , chips packing machine , snacks packing machine , dal packing machine , pickle packing machine , spices pouch packing machine , masala pouch packing machine , milk pouch packing machine , Rasna pouch packing machine , Pepsi pouch packing machine , water pouch packing machine , detergent powder packing machine , detergent liquid filling machine , honey filling machine , oil filling machine , edible oil filling machine , Diaper packing machine , Napkin packing machine , seeds packing machine , oil pouch packing machine , horizontal flow wrap packing machine ,pulses pouch packing machine , Bottle filling machine , semi -automatic Auger powder filling machine , Homeopathic medicine machine , herbal cutting machine , ANM-200 automatic mortar machine , Ribbon blender machine , potency raiser succession machine and etc,
Also Our Major Supplying Cities in Tamil Nadu Ariyalur, Chengalpattu, Chennai, Coimbatore, Cuddalore , Chidambaram, Dharmapuri, Dindigul , Erode, Kumbakonam , Kallakurichi, Kanchipuram, Kanyakumari,Karur, Krishnagiri, Madurai, Mayiladuthurai, Nagapattinam, Namakkal, Nilgiris, Perambalur, Pudukkottai, Ramanathapuram,Ranipet, Salem, Sivaganga, Tenkasi, Thanjavur,Mannarkudi, Theni, Thoothukudi, Tiruchirappalli, Tirunelveli, Tirupattur, Neyveli , Nagoor, Rameshwaram, Hosur, Nagarcoil, Tindivanam ,Marakkanam, Tiruppur,Tiruvallur, Tiruvannamalai, Tiruvarur, Vellore, Viluppuram, Virudhunagar Karaikudi, Palani , Cumbum , Nagercoil, Batlagundu, Kodaikanal, Kovilpatti, Maraimalai Nagar, Pollachi, Rajapalayam, Tiruvannamalai, Ooty . Kerala state in Thiruvananthapuram, Kochi, Alappuzha, Kozhikode, Malappuram, Kollam, Munnar, Thrissur, Palakkad, Kannur, Kottayam, Ernakulam, Idukki, Wayanad. Karnataka in Bengaluru, Mysuru, Mangalore, Kolar, Hubli, or Hubballi, Raichur, Udupi, Maharastra in Mumbai, Pune, Solapur Andhra Pradesh in Tirupati, Kadapa, Nellore, Anantapur , Nandyala , Guntur, Kakinada, Vijayawada, Visakhapatnam. Telangana in Hyderabad, Nizamabad, Warangal.
Approx. Rs 2,80,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Filling Ranges | 25- 50 Pouches/m |
| Capacity | 1001- 2500 Pouch per hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Filing Type | Auger |
| Usage/Application | Powder |
| Frequency | 50 HZ |
| Pouch Capacity | 50-200 grams |
| Pouch Length | 10 - 12 inches |
| Phase | SINGLE PHASE |
| Power Consumption | 220 V |
| Machine Power | 1-2 HP |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,55,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Mechanical |
| Usage/Application | Powder |
| Material | Stainless Steel |
| Pouch Capacity | 50-200 grams |
| Capacity | 500 pouch per hour |
| Voltage | 220v |
| Machine Power | 1-2 HP |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Brand | Green world Automations |
| Frequency | 50 Hz |
Additional Information:
Approx. Rs 2,60,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 500 Pouch/Hour |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220v |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,95,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1000 Pouch/Hour |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | green world automations |
| Voltage | 220v |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© Green World Automations. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited