Maduravoyal, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 34BVOPD8157R1ZQ
Approx. Rs 3,50,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Green World Automations |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Pouch |
| Voltage | 220v |
| Air Compressor | 6bar |
| Phase | Three Phase |
| Weight | 250kg |
| I Deal In | New Only |
| After sales Service Provided | 24x7 |
| HMI Touch Screen | 7" |
| Country of Origin | Made in India |
We are Leading Manufecturing of Wrapping Machine for Wahing Soap,detergent Soap and all type Soap packing
Additional Information:
Approx. Rs 3,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Type | Sealing |
| Packaging Material | Customer Required |
| Brand | Green world Automation |
| Sealing Type | Center Sealing |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Phase | Three phase |
| Capacity | 5000 to 6000 pouch per hour |
| Type | Wrapping |
| Country of Origin | Made in India |
Packaging Machines for Packing Ideal for Detergent Cake, Biscuits, Groundut Cake,Chocolates,Candy etc
Additional Information:
Approx. Rs 3,25,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Packaging Material | Customer Required |
| Brand | Green World Automations |
| Sealing Type | Center Sealing |
| Power | 2kw |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Material Grade | SS 304 |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 250 kg |
| Capacity | 30 to 40 packet per Minute |
| Type | Wrapping |
| Finishing | Polished |
| Motor Power | 2 kW |
| Number Of Wheel | 4 |
| Phase | Single |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
We are Leading Manufecting Cake Packaging Machines for Biscuits, Groundut Cake,Chocolates,Candy & chips packing machine , snacks packing machine , dal packing machine , pickle packing machine , spices pouch packing machine , masala pouch packing machine , milk pouch packing machine , Rasna pouch packing machine , Pepsi pouch packing machine , water pouch packing machine , detergent powder packing machine , detergent liquid filling machine , honey filling machine , oil filling machine , edible oil filling machine , Diaper packing machine , Napkin packing machine , seeds packing machine , oil pouch packing machine , horizontal flow wrap packing machine ,pulses pouch packing machine , Bottle filling machine , semi -automatic Auger powder filling machine , Homeopathic medicine machine , herbal cutting machine , ANM-200 automatic mortar machine , Ribbon blender machine , potency raiser succession machine and etc,
Also Our Major Supplying Cities in Tamil Nadu Ariyalur, Chengalpattu, Chennai, Coimbatore, Cuddalore , Chidambaram, Dharmapuri, Dindigul , Erode, Kumbakonam , Kallakurichi, Kanchipuram, Kanyakumari,Karur, Krishnagiri, Madurai, Mayiladuthurai, Nagapattinam, Namakkal, Nilgiris, Perambalur, Pudukkottai, Ramanathapuram,Ranipet, Salem, Sivaganga, Tenkasi, Thanjavur,Mannarkudi, Theni, Thoothukudi, Tiruchirappalli, Tirunelveli, Tirupattur, Neyveli , Nagoor, Rameshwaram, Hosur, Nagarcoil, Tindivanam ,Marakkanam, Tiruppur,Tiruvallur, Tiruvannamalai, Tiruvarur, Vellore, Viluppuram, Virudhunagar Karaikudi, Palani , Cumbum , Nagercoil, Batlagundu, Kodaikanal, Kovilpatti, Maraimalai Nagar, Pollachi, Rajapalayam, Tiruvannamalai, Ooty . Kerala state in Thiruvananthapuram, Kochi, Alappuzha, Kozhikode, Malappuram, Kollam, Munnar, Thrissur, Palakkad, Kannur, Kottayam, Ernakulam, Idukki, Wayanad. Karnataka in Bengaluru, Mysuru, Mangalore, Kolar, Hubli, or Hubballi, Raichur, Udupi, Maharastra in Mumbai, Pune, Solapur Andhra Pradesh in Tirupati, Kadapa, Nellore, Anantapur , Nandyala , Guntur, Kakinada, Vijayawada, Visakhapatnam. Telangana in Hyderabad, Nizamabad, Warangal.etc
Additional Information:
Approx. Rs 2,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 240v |
| Film | LDPE |
| Place Of Origin | India |
| Packaging Material | Plastic |
| Capacity | Based Upon Requirement |
| Usage/Application | Industrial |
| Driven Type | Electrical |
| Paper Size | Based Upon Requirement |
| Power | 2kw |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Design | Green World automations |
| Machine Weight | 300kg |
| Heating Time | 3 to 4 Seconds |
| Brand | Green World Automations |
| Machine Type | Wrapper Shrinking |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Additional Information:
Approx. Rs 3,60,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Packaging Material | Bottle Packaging |
| Voltage | 220V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Place Of Origin | India |
| Material | Mild Steel |
| Driven Type | Electric |
| Power | 4kw |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Machine Weight | 300kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Green World Automations |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 3,40,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | M.S.Structure |
| Usage/Application | Industrial |
| Film | LD |
| Voltage | 240v |
| Machine Weight | 270 kg |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Green World Automations |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© Green World Automations. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited