Maduravoyal, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 34BVOPD8157R1ZQ
Approx. Rs 2,40,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 501- 1000 Pouch per hour |
| Packaging Type | Pouch |
| Machine Power | 0-1 HP |
| Packaging Food Material | Dairy Packaging |
| Usage/Application | Liquid |
| Pouch Length | 4 - 6 inches |
| Voltage | 220v |
| Brand | green world automations |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 90,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 100ml to 1000ml |
| Warranty | 1 year |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 220v |
| Power | 2.5kw Max. |
| Weight | 80kg |
| Design | Green World Automations |
| Number Of Phases | Two Phase |
| Filling Accuracy | +_2ml |
| Frequency | 50Hz |
| Filling Range | 100ml-1000ml |
| Filling Head | Double Nozzle Filling |
| Usage/Application | Syrup |
| Brand | Green World Automations |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 3,75,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pack Type | Bottle |
| Filling Speed | 1000 pph |
| Filling Range | 10 ml to 1000ml |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 10ml to 1000ml |
| Filling Temperature | Ambient |
| Machine Type | Bottle Filling |
| Warranty | 6 months |
| Jar Size | Customer Required Size |
| Driven Type | Mechanical |
| Body Material | SS304 |
| Nozzle Type | Bottle Mouth Size |
| No Of Heads | 4 Head |
| Container Type | PET Bottle |
| Height Of Conveyor | Required Size |
| Design | Green World Automations |
| Number Of Phases | Single Phase |
| Filling Head | 4 Nozzle |
| Usage/Application | Filling machine |
| Brand | Green World Automations |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 3,75,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 100ml to 1000ml |
| Warranty | 1 year |
| Driven Type | Mechanical |
| Voltage | 220v |
| Number Of Phases | Two Phase |
| Filling Accuracy | +_3ml |
| Filling Range | 100ml-1000ml |
| Filling Head | Multi-Head |
| Usage/Application | Syrup |
| Brand | Green world automations |
| Country of Origin | Made in India |
We are the Branded Manufacturing Automatic filling machine for Syrup, alcohol etc
Additional Information:
Explore More Products
© Green World Automations. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited